سی و چهارمین مراسم انتخاب و معرفی نمونه ‌های بخش کشاورزی با حضور دکتر حسن روحانی رئیس جمهور، مهندس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، و جمعی از مسئولین و مقامات کشوری در مرکز همایش های بین المللی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت پشتیبانی امور دام کشور به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی دکتر حسن روحانی در این مراسم با اشاره به زیبایی‌های دنیای کشاورزی، گفت: در دنیای کشاورزی یک دوره، دوره سختی و زحمت است اما پشت سر آن بهار آمده و محصول به دست می‌آید و می‌توان گفت یکی از نمونه‌های عسر و یسر را در دنیای کشاورزی می‌توان مشاهده کرد، از وقتی که کشاورز زمین و بذر را آماده می‌کند تا روزی که محصول به دست می‌آید.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه در شرایط بسیار سخت کشورمان بدخواهان می‌خواهند زندگی مردم را از لحاظ معیشتی در تنگنا قرار دهند، اظهار داشت: در این شرایط کشاورزان تلاشگر کشورمان سهم بزرگی در رفاه مردم دارند. اینکه امروز بدون مشکل، نان و محصولات مختلف کشاورزی به وفور در بازار قابل تهیه است، بخاطر تلاش و دسترنج کشاورزان است.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در روزگاری ناچار بودیم، میلیون‌ها تن گندم وارد کنیم اما امروز سالهاست که به خودکفایی رسیده ایم و سال آینده نیز در این محصول خودکفا خواهیم بود و در سایر محصولات از جمله برنج، شکر و دانه‌های روغنی نیز اقدامات و گام‌های خوبی برداشته شده است. این دستاوردها در سایه تلاش و ایثار کشاورزان است و البته مدیریت حوزه کشاورزی هم سهم قابل توجهی در این زمینه داشته است که از تلاش همه آنها تشکر می‌کنم.

رئیس جمهور گفت: تلاش ما در دولت یازدهم و دوازدهم تنها این نبود که نیاز مردم را تأمین کنیم و صرفاً به سمت خودکفایی حرکت کنیم، بلکه اقدام بزرگی را در دستور کار خود داشتیم و آن این بود که زمین را آباد کنیم.

دکتر روحانی اضافه کرد: اینکه امروز در استان خوزستان ۹۶۰ هزار تن شلتوک و بیش از ۵۰۰ هزار تن برنج سفید به دست آمده است، در کنار نزول باران رحمت الهی، ناشی از تصمیم دولت یازدهم و دوازدهم مبنی بر این بود که ۵۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان خوزستان و ایلام آباد شود و امروز با اقدامات انجام شده بیش از ۳۰۰ هزار هکتار زمین در این استان‌ها آباد شده است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: دولت در استان خوزستان بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است و فقط امسال در این استان ۵ هزار میلیارد تومان ارزش محصول برنج بوده است، لذا بیش از آنچه سرمایه‌گذاری کرده‌ایم فقط با محصول برنج به دست آمده است.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم تا امروز حدود ۳۷ سد افتتاح شده و در کنار آن اقدامات گسترده‌ای در زهکشی و تجهیز زمین و وسایل کشاورزی انجام شده است و محصولات کشاورزی در دولت یازدهم و دوازدهم ۲۸ میلیون تن اضافه شده است و از ۹۷ میلیون تن در ابتدای دولت یازدهم امروز به ۱۲۵ میلیون تن رسیده‌ایم یعنی سالانه به طور متوسط ۵ میلیون تن به میزان محصولات کشاورزی اضافه شده است که یک کار بسیار بزرگی محسوب می‌شود.

رئیس جمهور گفت: آثار آنچه این دولت در بخش زمین و آب انجام داده است، برای ده‌ها سال دیگر نیز در کشور باقی خواهد ماند و نسل‌های آینده نیز از آن بهره‌مند خواهند بود.

دکتر روحانی با بیان اینکه از ماه‌های آغازین دولت یازدهم با حضور در وزارت جهاد کشاورزی برنامه ۵، ۶ ساله‌ای را برای توسعه بخش‌های مختلف کشاورزی تنظیم کردیم، اظهار داشت: در این برنامه مشخص کردیم که در این برهه زمانی قرار است در چه محصولاتی خودکفا شده و در چه محصولاتی گام‌های بلندی به سمت خودکفایی برداریم و در این راستا در گندم، برنج، چغندر، شکر، دانه‌های روغنی و محصولات گلخانه‌ای اقدامات بزرگی تاکنون انجام شده است.

رئیس جمهور گفت: کل گلخانه‌های کشور تا ابتدای دولت یازدهم، ۸ هزار و ۸۰۰ بوده و امروز تقریباً امروز به ۱۷ هزار و ۴۰۰ رسیده است و تقریباً ۲ برابر شده است و محصولات آن از یک میلیون و ۶ دهم به ۲ میلیون و ۴ دهم افزایش یافته است.

دکتر روحانی در ادامه اهمیت توجه به زراعت چوب و مفید و ضروری بودن آن را مورد تأکید قرار داد و گفت: امروز برای تولید محصولات مختلف و کاغذ نیازمند چوب هستیم و خوشبختانه اقدامات خوبی در زمینه زراعت چوب آغاز شده است و باید ادامه پیدا کند، ضمن اینکه کشورمان از استعداد بسیار خوبی در این بخش برخوردار است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در حوزه کشاورزی توجه به خاک به همان اندازه وجود و حفظ آب اهمیت دارد، اظهار داشت: آب در بخش کشاورزی وقتی مفید است که خاک مناسب وجود داشته باشد، لذا باید خاک کشور را حفظ کنیم و توجه کنیم که آب و خاک دو سرمایه بسیار بزرگی است که باید از آنها مراقبت کنیم.

دکتر روحانی همچنین با تأکید بر لزوم استفاده از علم و دانش و تکنولوژی در حوزه کشاورزی، گفت: امروز دیگر دوره کشاورزی سنتی به سر آمده است و با روند افزایش جمعیت کشور باید خودمان را برای تولید محصولات بیشتر آماده کنیم. لذا با توجه به محدود بودن آب و خاک در کشور می‌توان با استفاده از علم و دانش و تکنولوژی محصولات بیشتری تولید کرد.

رئیس جمهور همچنین جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی را مورد تأکید قرار داد و گفت: جلوگیری از هدررفت و ضایعات محصولات کشاورزی به مانند آن است که از هدررفت میلیارد‌ها متر مکعب آب جلوگیری می‌شود.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان است که می‌توان توانایی تولید محصول را چندین برابر افزایش داد و لذا با فناوری و علم و دانش می‌توانیم مقدار و حجم تولید محصولات زراعی، باغی و دامی را افزایش دهیم و در این راستا باید از ظرفیت دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و فارغ ‌التحصیلان دانشگاهی بیش از پیش استفاده شود.

رئیس جمهور در این مراسم با اهداء لوح سپاس از ۱۵ کشاورز و واحد نمونه کشاورزی فعال در حوزه‌های زراعت، باغبانی، ترویج آموزش دام، طیور، شیلات، بازرگانی و تشکل‌های کشاورزی تقدیر کرد.

مهندس عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی نیز در این مراسم با بیان اینکه امنیت غذایی کشور از ۸۰ درصد عبور کرده و رشد تا ۸۵ درصد در سال ۱۴۰۰ هدف‌گذاری شده است، تأکید کرد: دستیابی کشور به ضریب امنیت غذایی ۸۵ درصد با اتکا به تولید داخل تا افق ۱۴۰۰ امکان پذیر است؛ نباید در شرایط تحریمی از تولید غافل شویم و دانش‌بنیان کردن کشاورزی و انتقال دانش و تکنولوژی از مهم‌ترین لازمه‌های رشد تولیدات در کشاورزی و دام و طیور است.

سرپرست جهاد کشاورزی با بیان اینکه با تلاش محققان در مؤسسه دیم کشور توانستیم  ظرفیت نهفته دیم را شکوفا کنیم، گفت: با دستیابی به این مهم ۲ میلیون تن به تولیدات گندم، ۸۰۰ هزار تن به تولیدات جو و ۷۰۰ هزار تن دانه روغنی در کشور اضافه می‌شود که به درآمد پایدار کشاورزان کمک شایان توجهی می‌کند.

مهندس کشاورز با بیان اینکه اصلاح مدل علوفه در کشور با تأکید بر علوفه‌های جدید در دو دامداری در حال انجام است، گفت: با افزایش ظرفیت تولید یونجه و این طرح سالانه ۴ درصد ظرفیت شیر کشور بدون نگرانی از تأمین علوفه افزایش می‌‌یابد.

وی با بیان این که آب مشکل جدی کشور است، از همه فعالان بخش کشاورزی خواست تا در برنامه ریزی ها به مساله آب توجه و به حل چالش آب کشور کمک کنند.

مهندس کشاورز تصریح کرد: حل چالش آب کشور از طریق خانواده کشاورزی میسر است؛ در شرایط تحریم نباید از تولید غفلت شود و شعار ما تولید، تولید و تولید است.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، دانش بنیان کردن کشاورزی را ضروری عنوان کرد و افزود: کشاورزی ما نیاز به انتقال دانش، تکنولوژی و علمی تر شدن و استفاده از ظرفیت های شرکت‌های دانش‌بنیان دارد.

وی با تاکید بر این که گندم باید کماکان خودکفا بماند، اظهار کرد: ما باید ظرف سه چهار سال مشکل جو را حل کنیم و تولید پنبه در کشور نیز باید افزایش یابد.

مهندس کشاورز تصریح کرد: شکر را باید به رکورد سال ۹۶ بازگردانیم و تولید شیر در کشور نیز باید افزایش یابد و تولید گوشت مرغ و ماهی هم باید متناسب با نیاز، بیشتر شود.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: ما باید یک عزم جدی برای حل مشکل روغن داشته باشیم و باید ظرف دو سال آینده ضریب خوداتکایی در روغن را به بیش از ۲۸ درصد برسانیم.

وی، عدد پایین خودکفایی در تولید روغن و کنجاله را ننگ بزرگ بخش کشاورزی دانست و اظهار امیدواری کرد: با برنامه ریزی مناسب طی ۵ سال آینده به بیش از ۵۰ درصد خودکفایی در روغن برسیم.

مهندس کشاورز با اشاره به این که ظرفیت دیم در کشور نهفته بود و ما توانستیم این ظرفیت را با همکاری موسسه تحقیقات دیم کشور شکوفا کنیم، یادآور شد: می توانیم دو میلیون تن گندم، ۸۰۰ هزار تن جو، ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن دانه روغنی و دو تا سه میلیون تن علوفه از طریق کشت دیم تولید کنیم.

مهندس کشاورز با بیان این که دیمکار ما باید به درآمد پایدارتری برسد، بیان کرد: امیدواریم پهنه ۱۰ میلیون هکتاری دیم کشور نیز با اتکا به آب باران به پایداری برسد.

وی با اشاره به این که در تولید شیر و گوشت به علت وابستگی به یونجه که گیاهی آب بر است، مشکل داریم، خاطرنشان کرد: برنامه ای برای اصلاح مدل علوفه با تاکید بر علوفه های جدید در دو دامداری صنعتی در دو سال گذتشه انجام شده و قول می دهم با این پکیج و بدون نگرانی از تامین علوفه در داخل کشور، سالی ۴ درصد تولید شیر کشور افزایش یابد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که کلید توسعه آینده کشاورزی در گرو توجه به حفظ پایداری خاک است، گفت: خاک ما فرسایش دارد و حاصلخیزی آن در حال افت و کیفیت آن در حال سقوط است اما امروز ما در زراعت، باغبانی و منابع طبیعی به تکنولوژی هایی دست یافته ایم که می توانیم وضعیت خاک را بهتر کنیم.

وی ادامه داد: اگر خاک ما آباد شود، آب نیز مدیریت خواهد شد و تولید نیز ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش می یابد.

وی با تاکید بر این که باید نسبت به حفظ خاک، جنگل ها و مراتع تلاش کنیم، گفت: صیانت از جنگل های شمال کشور خط قرمز ماست و هیچ نظریه ای برای ورود به این جنگل ها در طی مدت احیای آن نباید مطرح شود.

مهندس کشاورز اضافه کرد: سایر جنگل ها و مراتع را نیز باید با مشارکت جوامع محلی احیا کنیم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: در برابر تغییر کاربری های کشاورزی باید محکم ایستاد و شهر و مسکن و صنعت باید به اراضی نامرغوب هدایت شود. 

مهندس کشاورز بانک کشاورزی را ابزار کمک به توسعه بخش کشاورزی نام برد و اظهار کرد: این بانک و صندوق توسعه کشاورزی برای حمایت بیشتر از کشاورزان نیاز به تزریق سرمایه دارند.

وی گفت: کشور ما از نظر پدیده های اقلیمی ناخواسته مثل سیل، سرما و خشکسالی کشوری در دنیا جایگاه ویژه ای دارد و نیاز به استقرار مدیریت ریسک به جای مدیریت بحران دارد زیرا مدیریت بحران مدیریت هزینه است.

کشاورز تصریح کرد: باید روش های حمایت از مدیریت ریسک مانند متنوع سازی بیمه را تقویت کنیم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که طرح الگوی کشت ملی بعد از پنج سال مطالعه، آماده اجراست، اظهار کرد: خواستار همکاری کشاورزان در اجرای این طرح و همچنین مشارکت و حمایت مجلس و دولت برای ساختارسازی آمایش اصولی بخش کشاورزی از طریق الگوی کشت زراعی و باغی در کشور هستیم.

حجت الاسلام تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به   هدف برگزاری این مراسم در تجلیل از تلاش های پیشگامان رونق تولید ملی بیان داشت: در فرهنگ اسلامی تولید ارزشی برابر با جهاد فی سبیل الله دارد و اسلام تولیدکنندگان را مجاهدان در راه خدا می داند؛ هم چنین در روایات وارده از امامان معصوم علیهم السلام از تولید تحت عنوان کیمیای اکبر و ادامه حیات نام برده شده است و دلیل ارزش گذاری به مقام فرد تولید کننده، برکات و دستاوردهای حاصله از آن برای کشور است. 

وی رونق تولید ملی را مایه عزت و سرافرازی کشور دانست و افزود: تولیدکنندگان گنج های الهی هستند و رونق تولید داخلی با تقویت ثروت ملی  بر روی استحکام دینداری نیز اثر خواهد داشت و در فرهنگ اسلامی، افرادی که امکانات تولید را داشته باشند و از آن استفاده نکنند از مغفرت الهی به دور خواهند بود.

حجت الاسلام و المسلمین تقوی با بیان اینکه  وزارت جهادکشاورزی وزارت تامین معیشت مردم است تصریح کرد: در نتیجه تلاش های دست اندرکاران  این وزارتخانه همانطور که شاهد هستیم در این شرایط سخت تحریم های ظالمانه کمبودی در اقلام معیشتی و بازار وجود ندارد.

وی با تاکید بر لزوم سرمایه گذاری در بخش کشاورزی افزود: با توجه به ماموریت مهم این وزارتخانه لازم است نهضت علمی در بخش کشاورزی ایجاد شود و تامین غذای آینده کشور می تواند با تقویت شرکت های دانش بینان  و علمی کردن کشاورزی حتی برای جمعیت 150 میلیون نفری نیز پاسخگو باشد.

Image واردات ۶۸۰ هزار تن غذای دام به کشور طی ۲۵ روز/ علت تاخیر حمل خوراک دام از بنادر چه بود؟
دوشنبه, 29 ارديبهشت 1399
مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام از واردات ۶۸۰ هزار تن غذای دام به کشور طی ۲۵ روز... Read More...
Image محصولات پروتئینی پس از ماه رمضان همچنان تامین است
شنبه, 27 ارديبهشت 1399
مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: با توجه به نزدیک شدن به پایان ماه مبارک... Read More...
Image انتصاب سرپرست جدید پشتیبانی امور دام استان چهار محال و بختیاری
دوشنبه, 22 ارديبهشت 1399
با حکم دکتر حسن عباسی معروفان بهروز آل مومن به عنوان سرپرست جدید پشتیبانی امور دام... Read More...
Image خرید بی سابقه مرغ مازاد مرغداران؛ خرید تضمینی مرغ تا اطلاع ثانوی ادامه دارد
یکشنبه, 14 ارديبهشت 1399
دکترعباسی معروفان گفت: تا کنون ۸۰ هزار تن مرغ مازاد تولیدکنندگان خریداری شده که... Read More...
Image حمایت ار مرغداران با تمام ظرفیت ادامه خواهد داشت
پنج شنبه, 11 ارديبهشت 1399
دکتر حسن عباسی معروفان در گفتگوی زنده ساعت 18:30 شبکه خبر گفت: تا قبل از ویروس کرونا،... Read More...
تعامل و هم اندیشی مدیران ستادی برعملکرد ادارات کل و بازدید از استان تهران
یکشنبه, 01 مرداد 1396
پیرو نامه شماره 32/28716 مورخ 1396/03/20 منضم به مصوبات دومین جلسه شورای مدیران ستادی... Read More...
بررسی علل عدم بازارپسندی مرغ منجمد و رفع چالشهای موجود در کشتارگاههای طیور کشور
یکشنبه, 01 مرداد 1396
در راستای وظیفه محوله بر شرکت پشتیبانی امور دام کشور در خصوص خرید مرغ مازاد... Read More...
Image ادامه حمایت از مرغداران البرزی
دوشنبه, 22 ارديبهشت 1399
مدیر پشتیبانی امور دام البرز گفت: امسال 150 تن مرغ منجمد در البرز ذخیره سازی شد. Read More...
Image افزایش 10 هزار تنی ذخیره فرآورده های پروتئینی
یکشنبه, 07 ارديبهشت 1399
مدیر کل پشتیبانی امور دام مازندران: ذخیره سازی فرآورده های پروتئینی امسال در... Read More...
Image محدودیتی در خرید مرغ منجمد از تولیدکنندگان فارسی وجود ندارد
یکشنبه, 07 ارديبهشت 1399
مدیر کل پشتیبانی امور دام فارس گفت: در یک ماه اخیر 3 هزار و 420 تن گوشت مرغ مازاد از... Read More...
Image توزیع نهاده های دامی بین دامدران و مرغداران ایلامی
یکشنبه, 31 فروردين 1399
مدیر کل پشتیبانی امور دام استان ایلام از توزیع نهاده های دامی بین دامداران و... Read More...
Image محدودیتی در عرضه گوشت و مرغ منجمد وجود ندارد؛ هر کیلو گوشت گوساله ۴۲ هزار تومان
یکشنبه, 31 فروردين 1399
سالمی گفت: با توجه به ذخایر مناسب گوشت قرمز و مرغ منجمد، محدودیتی در عرضه این اقلام... Read More...

چنانچه  پیشنهاد،نظر و یاشکایتی دارید

میتوانید از طریق سامانه شکایات و نظرات پیغام خود را برای ما ارسال کنید و آن را پیگیری نمایید

ورود به سامانه

  • شعار سال 1399

دسترسی همکاران

 

آدرس :تهران-میدان ونک-خیابان برزیل شرقی-پلاک33

تلفن گویا:82971

گالری

آمار بازدیدکنندگان

امروز
این هفته
این ماه
همه روزها
16722
86456
328929
9076356


آی پی شما:18.204.227.117